Jak myć owoce i warzywa?
Jak myć owoce i warzywa?

Owoce i warzywa to źródło wielu witamin i minerałów. Przed jedzeniem trzeba je jednak odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jak myć owoce i warzywa. W tym artykule zdradzimy Ci, jakich produktów używać oraz jakie techniki są najskuteczniejsze. Odkryj także, czym grozi jedzenie niemytych owoców oraz jak je prawidłowo przechowywać.

Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?

Owoce i warzywa dostarczają organizmowi niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. To dzięki nim możesz wzmocnić odporność, chronić organizm przed chorobami, a nawet poprawić kondycję skóry czy włosów. Ciężko więc wyobrazić sobie życie bez tych produktów. Jednak przed zrobieniem koktajlu z truskawek lub przygotowaniem potrawy ze świeżym kalafiorem, warto zadbać o to, by produkty były czyste. Zanim jednak dowiesz się, jak myć warzywa, warto zastanowić się, czy można jeść niemyte owoce i inne produkty roślinne.

W znacznej ilości przypadków zjedzenie nieumytego produktu nie spowoduje żadnych widocznych negatywnych konsekwencji. Jednak jest to tylko złudne przeświadczenie. Brak natychmiastowej reakcji organizmu nie oznacza, że nie ucierpiał on podczas jedzenia. I nie ma znaczenia, czy jesz polskie owoce, czy bardziej egzotyczne owoce. Wszystkie one mogą spowodować zatrucie pokarmowe.

Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa? Przede wszystkim dlatego, że na ich powierzchni znajduje się wiele szkodliwych substancji i chorobotwórczych mikroorganizmów. Dodatkowo część owoców i warzyw pokryta jest woskiem lub olejem, które mają sprawić, że produkty będą bardziej błyszczące. Wiele cytrusów spryskuje się też środkami chemicznymi, by zagwarantować ich dłuższą świeżość. Jakie zanieczyszczenia znajdują się na niemytych owocach? Przede wszystkim są to:

  • bakterie – powodują zaburzenia pracy układu pokarmowego. Charakterystyczne objawy związane ze zjedzeniem bakterii to ból brzucha, nudności czy uczucia ciężkości w żołądku,
  • pestycydy – to środki ochrony roślin, które sprawią, że plagi owadów nie zjadają owoców i warzyw. Pestycydy są jednak szkodliwe dla człowieka,
  • drobnoustroje – to między innymi nicienie i tasiemce, które rozwijając się w organizmie, wpływając na upośledzenie układu pokarmowego,
  • konserwanty – mają za zadanie przedłużyć świeżość owoców i warzyw. Są to przede wszystkim siarczany, tiabendazol czy imazalil. Ich spożywanie jest znacząco odradzane.

Widząc, jak wiele zanieczyszczeń można znajdować się na produktach, odpowiedź na pytanie, jakie owoce należy myć, jest oczywista – wszystkie.

Jak myć owoce i warzywa?

Jak myć warzywa i owoce? Sposobów jest bardzo dużo, a każdy z nich skuteczny jest na inny typ produktów. To, jak myć owoce zależy więc od ich budowy (twardości, wielkości i struktury) i od typowych zanieczyszczeń, które mogą pojawić się na ich powierzchni.

Woda

Mycie produktów pod bieżącą wodą to najprostsza metoda czyszczenia owoców i warzyw. Najlepiej sprawdza się w przypadku drobnych produktów, takich jak np. jagody czy maliny. Jak prawidłowo myć warzywa i owoce? Włóż je do sitka i dokładnie opłucz. Pamiętaj, że należy to zrobić tuż przed zjedzeniem, wilgoć może spowodować namnażanie się bakterii.

Płyn do naczyń

Opłukanie owoców i warzyw pod bieżącą wodą nie zmniejszy ilości bakterii. By je ich pozbawić potrzebna Ci będzie miękka szczotka oraz odrobina płynu do naczyń. To przy jego pomocy myje się produkty, które mają kontakt z żywnością, dlatego, gdy dokładnie się go spłucze z produktów, nie powinien nam zaszkodzić. To rozwiązanie wykorzystywane do twardych owoców oraz warzyw korzeniowych.

Woda z sodą oczyszczoną

Woda z sodą oczyszczoną to tak zwany roztwór alkaliczny. To doskonały sposób na to, jak myć owoce i warzywa z pestycydów. Wystarczy, że zmieszasz litr wody z 1 łyżką sody oczyszczonej i wymoczysz w tym roztworze rzodkiew, kapustę pekińską, czereśnie czy pora.

Woda z octem

Woda z octem to roztwór o odczynie kwaśnym, który ma nie tylko właściwości dezynfekujące, ale także odpowiada za inaktywację jaj pasożytów. Jak myć owoce i warzywa przy pomocy tej metody? Wystarczy, że 10-procentowy kwas octowy wymieszasz z wodą w proporcjach 1 do 1. Dzięki temu otrzymasz idealny roztwór 5%, który poradzi sobie m.in. z jajami glist.

Jak przechowywać owoce i warzywa?

By zapewnić Twojemu organizmowi wszystko, co najlepsze na koniec zastanowimy się, jak przechowywać owoce i warzywa. To kwestia niezwykle złożona. Niektóre owoce i warzyw takie jak maliny, truskawki, marchew, rzodkiewka czy papryka powinny być przechowywane w lodówce. Inne takie jak awokado, banany, dynia czy pomidory muszą znajdować się poza nią. Warto podkreślić także, że ważne jest nie tylko to, jak myć owoce egzotyczne, ale także kiedy to robić. Wilgoć może powodować szybsze psucie się produktów lub rozwijanie się na ich powierzchni bakterii. Dlatego staraj się myć owoce i warzywa tuż przed jedzeniem.

Sprawdź asortyment naszego sklepu Owocowa Paczka. Oferujemy świeże owoce z dostawą do domu, które będą doskonałą przekąską!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż wersję strony na komputery
Sklep internetowy Shoper Premium