Skorzonera
Cena regularna:
towar niedostępny
Opis
Czym jest skorzonera
Skorzonera nazywana jest również wężymordem, czarnym korzeniem lub zimowymi szparagami, a po angielsku to salsify. Jej niewielki w przekroju korzeń jest długi i smukły, zwężający się lekko do małego punktu na końcu, podobny kształtem do pasternaku. Miąższ, który znajduje się pod grubą, brązową skórą jest kremowy, gęsty i jędrny. Smak można określić jako łagodny i subtelny z nutami lukrecji, umami i karczochów.
Skorzonera należy do rodziny astrowatych wraz z mleczami i stokrotkami i była pierwotnie uprawiana zarówno dla korzeni, jak i liści. Znana w kulturach europejskich od starożytnych Greków i Rzymian i była popularna w wiktoriańskiej Anglii ze względu na swoją wszechstronność w kuchni szczególnie podczas zimowych miesięcy. W dużej mierze roślina zapomniana, ale ostatnio nabiera coraz większej popularności.
Sezonowość
Korzeń skorzonery jest dostępny przez cały rok, a szczyt sezonu przypada na późną jesień i wczesną wiosnę.
Wartość odżywcza
Skorzonera zawiera potas, błonnik pokarmowy, witaminę C, niektóre witaminy z grupy B, żelazo i miedź.
Skorzonera w kuchni
Skorzonera sprawdza się w gotowaniu, pieczeniu, smażeniu, gotowanie na parze. Przed gotowaniem należy obrać skórę, a dla zachowania koloru białego miąższu korzeń zaleca się zanurzyć w wodzie z sokiem z cytryny lub octem. Korzenie można gotować na parze, dodawać do zup, gulaszu lub podawać jako puree z kurczakiem lub innymi daniami mięsnymi. Można smażyć na maśle i podać jako kremową przystawkę. Skorzonera jest niezwykle wszechstronnym warzywem. Może być krojona i przetwarzana na makaron bezglutenowy, tarta i pieczona w ciastach, panierowana w cieście z mąki jajecznej i smażona lub krojona w talarki do zapiekanek. Młoda skorzonera może być również spożywana na surowo, pokrojona w cienkie plasterki w sałatkach lub drobno posiekana, aby nadać potrawie teksturę. Skorzonera dobrze komponuje się z mięsem, takim jak dziczyzna, wołowina, drób i ryby, czosnek, cebula, seler, pietruszka, tymianek, liście laurowe, białe wino, cytryna i masło.
Cena za 1 kg